Naše škola ve spolupráci s Městskou knihovnou v Pacově  uspořádala  ve dnech 27. – 28. března 2015 již tradiční akci Noc s Andersenem, která vznikla na počest narození dánského pohádkáře H. CH. Andersena. Jejím hlavním cílem je vrátit knihu zpět do dětských rukou a podporovat zájem o čtení knih.
Letošní ročník byl trochu výjimečný, protože naše pozvání přijali hosté z dánské ambasády, zástupce dánského velvyslance pan Lars Kjellberg a paní Petra Kouřimská, která se na velvyslanectví stará o komunikaci a veřejnou diplomacii.
Akce začala v městské knihovně na zámku, kam vzácná návštěva dorazila po čtvrté hodině odpoledne. Po přivítání za účasti pana starosty Lukáše Vlčka proběhla nejdříve prohlídka knihovny a krátká formální i neformální  beseda s představiteli města a školy. Po té následovalo setkání s vlastními účastníky akce, více než dvacítkou žáků 6. a 7. tříd naší školy. Akci zahájil ředitel školy Jaromír Havel a záhy přednesl úvodní slovo pan Lars Kjellberg. Následoval prezentace o Dánsku, kdy se mohli žáci předvést svými znalostmi o této zemi. Pak za námi zavítal i samotný pan Andersen v noblesním podání pan Jana Kamíra, který již tradičně školákům zábavně prezentoval život a dílo dánského autora.  Na řadu přišlo čtení Andersenovy pohádky v dánštině a češtině. Toho se přímo s hereckým nasazením zhostili pan Kjellberg a další host večera pan Karel Drbal. Po krátké besedě a otázkách na velvyslance skončila zámecká část programu. Po večeři v Restauraci a pizzerii Na náměstí se všichni přesunuli do školy. Divadalní představení Jamie a upíři v podání žáků všechny přítomné pobavilo a herci byli odměněni bouřlivým potleskem a malým dárkem.  Naši milí hosté z velvyslanectví se pak s námi rozloučili a na památku na školu jim předala žákyně Kateřina Puchnerová vlastnoručně vyrobený reliéf s podopiznou H. CH. Andersena. Noc pokračovala společným čtením, při kterém se postupně vystřídali i ředitel školy, pan starosta, pan Kamír, pan Drbal, paní Vlachová paní Čechová a paní Červenková. A noc pokračovala výtvarným tvořením, zakrojením do slavnostního dortu, noční hrou a zase čtením. Jen toho spaní bylo trochu méně.
Doufáme, že  letošní ročník byl pro všechny přítomné nezapomenutelným setkáním všech milovníků knih, poznání a aktivního trávení volného času.
andersencelá fotogalerie

Pacovští školáci si poslechli Andersenovu pohádku v dánštině

Jitka Špačková

Zřizovatel Město Pacov